Napsali o nás: Polar.cz

Ostrava spustila informační web o rozšíření tramvají

  • 14. února 2017, 16:04, Ostrava, Tomáš Kořistka

Od úterý si mohou obyvatelé Ostravy zjistit všechny informace o plánovaném rozšíření tramvajové trasy v Porubě na nových internetových stránkách. Vedení města chce vysvětlit nejasnosti, které kolem projektu vyvstaly. Část obyvatel Poruby a Pustkovce je dokonce proti.

Už téměř dva měsíce sužuje Moravskoslezský kraj smog. Znečišťovatelé jsou notoricky známí – průmysl, lokální topeniště a doprava. Právě na ekologizaci dopravy se zaměřuje vedení Ostravy a jedním z kroků je i zavedení tramvajové dopravy na 7. a 8. porubský obvod. Projekt se teprve chystá a magistrát proto připravil internetové stránky, kde si mohu lidé zjistit veškeré podrobnosti. Dopravní podnik například uklidňuje občany, kteří se bojí hluku a vysvětluje nejmodernější technologie.

Daniel Morys, jednatel DPO: “Je připravena takovým způsobem, aby měla minimální hlučnost, tudíž bude vyhovovat nejnovějším standardům.”

Rozšiřování tramvajové trati má také odpůrce a vznikla i petice. Nepřeje si ho Pustkovec, přes který by měla vést. Porubští zastupitelé ještě stanovisko nezaujali. Starosta Petr Mihálik ale rozvoj ekologické dopravy v Porubě podporuje.

Petr Mihálik, starosta Poruby: “Jakýkoliv druh dopravy, který sníží emise polétavého prachu, je samozřejmě obrovsky přínosný.”

Dopravní podnik si nechal udělat průzkum, ze kterého vyplynulo, že více než 60 procent obyvatel Ostravy rozšíření tramvají podporuje. Většina odpůrců žije v okolí plánované trasy.

anketa: obyvatelé Ostravy: 1/ “Já si myslím, že to nebude velký přínos.” 2/ “Já si myslím, že to bude dobré.” 3/ “Myslím, že to bude zbytečné, doprava je tady dostačující.” 4/ ”Tady jede 100 autobusů, ta tramvaj by byla stabilní a lepší.”

Vedení Ostravy chystá v příštích dnech setkání se zastupiteli Poruby i Pustkovce a také veřejnou debatu s obyvateli.